Po prostu finanse – świat finansów na wyciągnięcie ręki!

Dowiedz się o czym się mówi wśród rekinów finansjery

Energetyka Polityka

MFiPR: Rusza nabór do Programu „Plan Działań dla Miast”

Od dziś do 10 listopada samorządy będą mogły zgłosić swój projekt. “Musi on realizować przynajmniej jeden z celów zrównoważonego rozwoju. Program ma zmieniać nasze małe ojczyzny i zmobilizować miasta do odważnych działań” – wyjaśnia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak

“Do 2050 roku aż 70 procent ludności świata będzie mieszkać w miastach. Ich odpowiedzialny i zrównoważony rozwój to ogromne wyzwanie dla samorządów. Chcemy im pomóc i stworzyć dokument będący drogowskazem dla wszystkich miast – „Plan Działań dla Miast”. Jednocześnie będzie on dziedzictwem organizowanego w czerwcu przyszłego roku Światowego Forum Miejskiego” – tłumaczy wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Czym jest Plan Działań dla Miast

Program „Plan Działań dla Miast” to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11) – największego i najważniejszego wydarzenia związanego z miastami. To także instrument wdrożeniowy przewidziany w powstającej obecnie nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030.

Ideą Programu jest pomoc miastom w odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwoju. Przewiduje on indywidualne wsparcie doradcze dla miast, które chcą realizować projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wypracowane zostaną też ogólne wskazówki dla mieszkańców dotyczące sposobów aktywnego udziału w rozwoju miasta, na przykład współzarządzania nim czy wpływania na jego przestrzeń.

Opracowany wspólnie z miastami „Plan Działań dla Miast” będzie polską odpowiedzią na wyzwania związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju stawianych przez Agendę 2030. Zostanie on ogłoszony i podpisany w czerwcu 2022 roku, w trakcie 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Kto może się zgłosić

Zaproszenie do udziału w Programie kierowane jest do wszystkich miast w Polsce, niezależnie od ich wielkości – gmin miejskich lub miejsko-wiejskich.

Program zostanie przeprowadzony w pięciu etapach:

– wyłonienie miast uczestniczących w Programie

– indywidualne wsparcie doradcze przy przygotowaniu i realizacji projektów w każdym z miast

– opracowanie wspólnego dokumentu – „Planu Działań dla Miast” – obejmującego opis wyzwań i charakterystykę projektów każdego z miast

– przygotowanie realizacji i wdrożenia projektów działań w PDM

– opracowanie narzędziownika, będącego instruktażem dla społeczności lokalnych i mieszkańców dotyczącym tego, jak mogą wpływać na przestrzeń miejską oraz na procesy zarządzania miastem.

Jak się zgłosić

Nabór do Programu odbywa się za pośrednictwem internetowego generatora zgłoszeń, dostępnego pod adresem: http://obserwatorium.miasta.pl/pdm/generator-zgloszen/i trwa do 10 listopada.

Wszystkie zainteresowane samorządy mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjnych dotyczące Programu. Wstępny harmonogram przewiduje pięć spotkań online w terminach:

18 października, 10.00 i 14.00,26 października, 9.00, 3 listopada, 10.00, 5 listopada, 10.00, 8 listopada, 10.00.

Ponadto, możliwe będzie umówienie się na indywidualne warsztaty-konsultacje dotyczące wyboru zgłaszanego projektu w Programie oraz wskazania wypełnianych celów zrównoważonego rozwoju.

Niezbędne informacje na temat PDM dostępne są na stronie internetowej Programu: http://obserwatorium.miasta.pl/pdm/

źródło: PAP

moderator1
Author: moderator1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: Undefined variable $handle in /home/platne/serwer99779/public_html/poprostufinanse/wp-content/plugins/elegance-modal-box/elegance-modal.php on line 56

Pin It on Pinterest