pierwsze mieszkanie

Nowy program Pierwsze Mieszkanie. Dla kogo, od kiedy, jakie warunki?

Program Pierwsze Mieszkanie ma umożliwić zakup nieruchomości mieszkalnej tym osobom, które nie posiadają, ani nie posiadały do tej pory praw do mieszkania lub domu jednorodzinnego. Rządzący opracowali w tej materii dwa rozwiązania: kredyt na 2 procent oraz Konto Mieszkaniowe. Co o nich wiadomo? Kiedy wejdą w życie? Kto skorzysta?

Nowy program mieszkaniowy 2023 – Pierwsze Mieszkanie

Pierwszy raz o rządowym pomyśle usłyszeliśmy w połowie grudnia 2022 roku. Wtedy też minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, poinformował, że z uwagi na utrudniony w ostatnim czasie dostęp do kredytów mieszkaniowych (wysokie stopy procentowe) rząd przygotował program, który ma w tym pomóc.

Zaproponowane rozwiązania można podzielić na dwie grupy osób. Te, które chcą kupić mieszkanie szybko oraz te, które są gotowe kilka lat poczekać.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów:

  • Konta Mieszkaniowego
  • Kredytu na 2 procent

Konto Mieszkaniowe

Konto Mieszkaniowe to zwykły rachunek oszczędnościowy zakładany w bankach oferujących rachunki oszczędnościowe dla konsumentów. Oprocentowanie konta wynosi tyle, co oferta banku, jednak plusem oszczędzających na własne mieszkanie ma być specjalny bonus od rządu.

Zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii, za regularne oszczędzanie na mieszkanie kwot od 500 zł do 2000 zł miesięcznie, rządzący co rok dorzucą „Premię Mieszkaniową” równą wskaźnikowi inflacji. Prócz tego, zarówno Premia Mieszkaniowa, jak i oprocentowanie konta oszczędnościowego będą zwolnione z podatku Belki.

Aby otrzymać Premię Mieszkaniową od rządu, niezbędne jest dokonanie minimum 11 wpłat w roku w kwocie od 500 zł do 2000 zł. Konto Mieszkaniowe można założyć na okres od 3 do 10 lat.

Kredyt na 2 procent

Drugim rozwiązaniem w ramach programu Pierwsze Mieszkanie jest nisko oprocentowany kredyt mieszkaniowy, do którego przez okres 10 lat będzie dopłacał rząd. Oprocentowanie kredytu ma wynosić zaledwie 2 procent. Różnica zostanie pokryta przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt na 2 procent można zaciągnąć w bankach komercyjnych, które przystąpią do rządowego programu. Aktualnie nie wiadomo, które z instytucji finansowych w Polsce zdecydują się na ten krok.

Po okresie objętym dopłatami kredyt przejdzie na oprocentowanie zgodne z warunkami umowy kredytowej. Szacuje się, że będzie to już oprocentowanie zmienne oparte o WIRON.

Program Pierwsze Mieszkanie dla kogo?

Nowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie kierowany jest do osób, które nie ukończyły 45 roku życia oraz:

  • nie posiadają i nie posiadały praw do mieszkania lub domu jednorodzinnego
  • nie posiadają i nie posiadały spółdzielczego prawa do lokalu lub domu

Zgodnie z zapowiedziami ministra, rozwiązania w ramach programu Pierwsze Mieszkanie adresowane są wyłącznie do osób potrzebujących. Nie skorzystają z niego zatem osoby, które sprzedadzą lub przepiszą na kogoś posiadaną już nieruchomość, aby otrzymać tanie finansowanie.

Od kiedy program Pierwsze Mieszkanie?

Program Pierwsze Mieszkanie ma wejść w życie już 1 lipca 2023 roku. Taką datę podał niedawno minister Waldemar Buda. Nie wiadomo aktualnie jednak kiedy pierwsze kredyty na 2 procent pojawią się w ofertach banków. Tak samo nie ma jeszcze jasnych informacji dotyczących Kont Mieszkaniowych.

Po Prostu Finanse

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *