Po prostu finanse – świat finansów na wyciągnięcie ręki!

Dowiedz się o czym się mówi wśród rekinów finansjery

Biznes Energetyka Gospodarka Polityka

Fuzja gigantów energetycznych

Rynek finansowy wypatruje z oczekiwaniem na wiadomości: czy i na jakich warunkach dojdzie do połączenia się Orlenu, Lotosu oraz PGNiG. Parytet wymiany akcji w wielkiej fuzji Orlenu, PGNiG i Lotosu poznamy dopiero we wrześniu, ale już dziś wiadomo, którym akcjonariuszom gwiazdy sprzyjają, a którym nie.

Historia połączenia się Orlenu z Lotosem jest już pełnoletnia i sięga czasów gdy ten drugi podmiot nazywało się Rafineria Gdańska.

Aby do fuzji pomiędzy tymi graczami doszło muszą zostać zrealizowane warunki przedstawione przez KE:

  1. Lotos musi sprzedać 30% udziałów podmiotowi niepowiązanemu kapitałowo lub osobowe z Orlenem; wybór nabywcy należy do zainteresowanego, jednak KE ma zbadać czy jest to faktycznie niezależny podmiot
  2. Lotos ma sprzedać 80% swoich stacji paliw – 389 stacji
  3. Orlen ma sprzedać wynoszące 50% udziały Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwami do silników odrzutowych, którą posiada razem z BP.
  4. Istotnym warunkiem jest również zbycie dwóch zakładów produkcyjnych bitumu w Polsce oraz dostarczenie nabywcy rocznie do 500 tys. ton bitumu. 

Wśród komentatorów dominuje pogląd, że sam fakt dojścia do fuzji może być korzystny zarówno dla interesariuszy, akcjonariuszy, czy z punktu ochrony interesów kraju, jednak wszystko będzie zależeć na jakich warunkach dojdzie do transakcji. W myśl starej maksymy “duży może więcej”., dominującym trendem na świecie jest łączenie się spółek energetycznych w większe podmioty (ExxonMobile, Shell i BG Group i wiele innych) co tworzy efekt skali przez możliwość składania większych zamówień i silniejszą pozycję negocjacyjną,

Skarb Państwa podpisał w 12.05.20021 umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad tymi spółkami. W wyniku przyjętego scenariusza połączenia akcjonariusze Lotosu i PGNiG LOTOS i w zamian za akcje, obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym.

W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG, Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co ma zabezpieczyć m.in. przed ewentualnym wrogim przejęciem. Obecnie Skarb Państwa ma ok. 27 proc. akcji Orlenu.(PAP)

moderator1
Author: moderator1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: Undefined variable $handle in /home/platne/serwer99779/public_html/poprostufinanse/wp-content/plugins/elegance-modal-box/elegance-modal.php on line 56

Pin It on Pinterest